למה צריך לשים לב כשסוגרים ביטוח רכב?

בישראל, למרבה המזל, קיימות מספר חברות ביטוח המתחרות זו בזו כאשר כל אחת מנסה להציע תנאים טובים יותר, שירות לקוחות איכותי ויותר וכמובן מחיר אטרקטיבי יותר ללקוחות מהתמחרות. לפני שאתם חותמים עם חברה על הפוליסה השנתית לביטוח הרכב שלכם, חשוב לבדוק כל הצעה לגופה ולהשוות בין הכיסויים השונים המוצעים לכם. לצד כיסויים המוצעים בתוכנית הבסיסית יוצעו לכם גם הרחבות שונות בתשלום, בחנו גם אותם ובדקו את ההתאמה שלכם עבורכם ועבור המשפחה שלכם. אלו הנושאים העיקריים שכדאי לבחון:

שירותי גרירה

מרבית חברות הביטוח יציעו שירותי גרירה במקרה של תאונה. חלקן ירחיבו את שירותי הגרירה גם לאפשרויות נוספות כמו: המתנה לשירות עבורכם, טיפול אישי במקרה של תאונה בעוד אתם יכולים לחזור בבטחה לביתכם במונית (על חשבון חברת הביטוח) וכן הרחבה לכמות הקילומטרים שניתן לגרור את הרכב. בדרך כלל, יוצעו לכם מוסכי הסדר אליהם תוכלו לגרור את הרכב ולתקנו.

רכב חלופי במקרה של תקלה

הרכב במוסך? כיצד תוכלו להגיע מחר לעבודה או לבית הספר של הילדים? חברות ביטוח רבות מציעות כחלק מהפוליסה גם שירות של רכב חלופי הנמצא לשימושכם בימים בהם אינכם יכולים להשתמש ברכב. לאחר שהרכב חוזר מהתיקון תוכלו להחזיר את הרכב החלופי. שירות זה משתלם יותר משכירת רכב בחברות ההשכרה במקרה של תאונה המשביתה את הרכב למספר ימים.

ביטוח שמשות

עציץ נפל על השמשה? נסעתם מאחורי משאית ואבן שהתעופפה פגעה בשמשה וסדקה אותה? אם יש לכם ביטוח שמשות האירועים הללו יכוסו. שירות ביטוח השמשות חשוב במיוחד לאור העובדה כי אסור לנסוע ברכב אם השמשה הקדמית שלו שבורה. בנוסף כל עוד השמשה שבורה אין תוקף לכיסויים כמו: גניבה או פריצה לרכב. לכן, אם השבר של השמשה התרחש בשעות הלילה – חשוב להחנות את הרכב בחניון פרטי סגור שלכם או של החברה המתקנת את השמשה. כדאי גם לדעת כי חלק מחברות הביטוח לא יחשיבו את שבר השמשות כתביעת ביטוח רכב רגילה והיא לא תרשם כחלק מהיסטורית התביעות שלכם.

ביטוח אביזרים ותוספות

השקעתם סכום נוסף באבזור הרכב? מערכת הסאונד החדישה שלכם אינה מגיעה כחלק מהמפרט המקורי שלו? תוכלו להוסיף ביטוח מיוחד גם לאביזרי הרכב השונים. ביטוח זה יכסה אתכם במקרה שפרצו לרכב וגנבו או שברו רק את האביזר הזה בניסיון לגנוב אותו. הכיסוי הזה רלוונטי לא רק לרכבי יוקרה אלא גם לרכבים משפחתיים רגילים בהם השקעתם מעט יותר. כמובן, חשוב ליידע את חברת הביטוח אילו תוספות יש ברכב, בזמן שאתם מזמינים את הפוליסה.

אבדן ארנק או שכפול מפתח חלופי

חלק מהחברות יציעו לכם גם כיסויים מפנקים נוספים בתשלום או חלק מהפוליסה הבסיסית של הביטוח המקיף לרכב. כיסויים אלה יכולים להיות שכפול של המפתח האבוד שלכם, פריצה לרכב במקרה שהמפתח אבד או שננעל ברכב וכיסוי על אובדן ארנק. כיסויים אלה לא מעלים בהכרח את עלות הפוליסה בסכום ניכר ויכולים לעזור לכם במצבי מצוקה שונים במהלך יום עבודה שגרתי או יום בו אתם ממהרים להחזיר את הילדים ממוסדות החינוך.

ביטוח מראות פנסים

פנסי הרכב נשברו כאשר נסעתם אחורה? המראה הצדדית התנפצה? תופתעו לדעת אך לפעמים מדובר בהוצאה לא מבוטלת שיכולה לעבור את האלף שקלים. אם יש לכם פוליסת ביטוח המכסה גם את מראות הרכב ואת הפנסים שלו, אתם יכולים לקבל פיצוי עבור הנזק ולרכוש פנסים או מראות חדשות לרכב במקום אלה שנשברו. אם הרכב שלכם אינו בצבע סטנדרטי יתכן ותתקשו למצוא חלפים יד שניה שיתאימו בדיוק לצבע הרכב. (מאחורי המראות עשוי להיות כיסוי בצבע פח הרכב).

גובה סעיף ההשתתפות העצמית ותנאיו

הנושא האחרון שחשוב לבדוק הוא סכום ההשתתפות העצמית במקרה שאתם מפעילים את תביעת הביטוח. בדרך כלל חברת הביטוח תגדיר סכום קבוע שינוכה מההחזר של חברת הביטוח עבור התיקונים או שתחויבו לשלמו במידה וחברת הביטוח משלמת ישירות למוסך. אפשר, ברוב הפוליסות, להוסיף סעיף של ביטוח השתתפות עצמית בתשלום שנתי נוסף ולתקן את הרכב מבלי שתצטרכו להוציא אגורה נוספת מכסכם.

לסיכום, לפני שאתם חותמים עם חברת ביטוח כלשהי על פוליסת ביטוח רכב, חשוב לבדוק את הסעיפים השונים הנוגעים לגובה הכיסוי והתוספות הכלולות בפוליסה הבסיסית. במידת האפשר, בדקו אילו הרחבות יתאימו לכם והוסיפו סכום פעוט שיכול להעניק לכם שקט נפשי ומטריית כיסויים רחבה יותר.

דילוג לתוכן